Będą walczyć o zdrową równowagę

ZSTI w Projekcie Szwajcarskim

Eksperci biją na alarm: w Polsce średnia długość życia ciągle odbiega od średniej w Unii Europejskiej. To nie kwestia klimatu, szczęścia, ani genów. To głównie problem niewłaściwego odżywiania, złych nawyków i braku aktywności fizycznej… CZAS NA ZMIANY! Wyzwanie zostało podjęte przez Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych, który przystąpił do Projektu Szwajcarskiego „Zachowaj równowagę”. Projekt ma na celu edukację młodzieży i dorosłych w zakresie zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej jako narzędzia do walki z otyłością.

Koordynatorem przedsięwzięcia w Polsce jest Instytut Żywności i Żywienia, który, dzięki wsparciu organizacji Swiss Contribution, realizuje globalną strategię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącą propagowania zdrowego stylu życia i zapobiegania otyłości.

- W ZSTI wdrażanie projektu potrwa dwa lata. W tym czasie prowadzone będą działania mające na celu edukację naszych uczniów oraz ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej - zapowiada szkolny koordynator, Jan Nawieśniak, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego.

Na korytarzach szkoły już pojawiły się tablice informacyjne z piramidami żywieniowymi oraz piramidami aktywności fizycznej. Koordynator zachęca do zapoznania się z nimi, ponieważ zawarte w nich informacje można wykorzystać w celu zaplanowania zdrowej diety i trybu życia.

Działania związane z projektem będą zakrojone na szeroka skalę i będą polegały m.in. na edukacji przez Internet (np. zakładka dotycząca zdrowego żywienia na stronie internetowej szkoły). Nie obędzie się także bez ingerencji w asortyment szkolnego sklepiku. – Będziemy sugerować wprowadzenie większej ilości owoców i kanapek oraz wycofanie niezdrowych produktów – zapowiada Jan Nawieśniak. - Podjęte zostaną też działania w celu zaktywizowania uczniów szkoły i ograniczenia nieuzasadnionych zwolnień lekarskich z wychowania fizycznego.

Wiele przydatnych materiałów i szczegółów na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: www.zachowajrownowage.pl