Biskup w szkole

W poniedziałkowe przedpołudnie ZSTI odwiedził biskup Jan Zając. Wizyta była jednym z punktów planu dwudniowej wizytacji parafii Bożego Miłosierdzia, na terenie której znajduje się placówka. Biskupowi towarzyszył także proboszcz ks. dr Tadeusz Mrowiec oraz wikary i równocześnie katecheta ks. Mateusz Korpak.

Biskup spotkał się z uczniami i gronem pedagogicznym. Podczas kilkuminutowej rozmowy w pokoju nauczycielskim pytał m.in. o patrona szkoły - św. Antoniego, gdyż, jak zapewniał, był przekonany, że ZSTI jest szkołą klasztorną. Dyrektor Andrzej Dębski przypomniał, że św. Antoni został wybrany z inicjatywy jego poprzednika – dyrektora Piotra Szerłomskiego i chociaż patronuje szkole dopiero od 5 lat, to już na dobre wrósł w szkołę i jej otoczenie. Dyrektor zażartował nawet, że utożsamianie świętego z ZSTI jest tak ogromne, iż na mieście mówi się, że jest to św. Antoni z Instalu, jak jeszcze zwyczajowo nazywa się szkołę, a nie z Padwy. Ale już na poważnie dyrektor tłumaczył biskupowi, że wybór patrona, to nie tylko figura na szkolnym korytarzu, ale także bliska współpraca z franciszkanami, a szczególnie z bratem Piotrem Dąbkiem, doroczna msza św. na hali sportowej szkoły z okazji wspomnienia świętego w kościelnym kalendarzu, a także ubiegłoroczna pielgrzymka szkolnej społeczności do Padwy – miejsca szczególnego kultu świętego, połączona z przywiezieniem dla parafii jego relikwii.

Na zakończenie krótkiego spotkania biskup odmówił modlitwę, a następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa.