„Hejtowali” przemoc, czują się bezpiecznie

W ZSTI zakończyła się do kolejnej akcja społeczna – tym razem była to kampania profilaktyczna „H(ej!)t to słabość" z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, mowie nienawiści oraz łamaniu praw dziecka, której patronował Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

Głównym celem kampanii było podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu przemocy rówieśniczej, w tym jej destrukcyjnego wpływu na indywidualne oraz społeczne funkcjonowanie osób nią dotkniętych, a także wzbudzenie wśród nich zainteresowania tematyką praw dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do równości, ochrony przed przemocą, tożsamości. Aby zapewnić kompleksowości podejmowanych działań akcję oparto na trzech strategiach profilaktyki społecznej: informacyjnej, edukacyjnej oraz alternatywnej. Kampania zakładała m.in. udział uczniów w zajęciach edukacyjnych opartych na czterech modułach: Poznaj swoje prawa – bądź bezpieczny!, Czy to już przemoc? – powiedz stop!, Przemoc rówieśnicza – reaguj!, Nie jesteś sam! – szukaj pomocy!

Zajęcia, w których czynny udział brali uczniowie zarówno technikum, jak zasadniczej szkoły zawodowej, odbywały się na godzinach wychowawczych. Jak podkreśla koordynatorka projektu, Gabriela Sułkowska, dzięki akcji, uczniowie znają pojęcia przemocy, agresji, zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje ponosi sprawca przemocy rówieśniczej, wiedzą również, gdzie zgłosić się w razie występowania agresji, czy przemocy. Po zakończeniu zajęć została przeprowadzona anonimową ankieta dotyczącą bezpieczeństwa w szkole. Dzięki niej nauczyciele mogli stwierdzić, że ten temat nie jest uczniom obcy, a oni czują się bezpiecznie na terenie placówki.