• slajd1
  • slajd2
  • slajd3
  • sladj4

„Zawód nie zawodzi” gimnazjalistów

30 kwietnia w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych odbył się finał II edycji konkursu dla gimnazjalistów „Zawód nie zawodzi”. I w tym roku, tak jak i w ubiegłym, dziewczyny okazały się lepsze niż ich koledzy w branżach uważanych za „typowo męskie”.

Organizatorem konkursu była sądecka fundacja Humaneo zajmująca się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich VCC, a współorganizatorem i liderem regionalnym – Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej, drugim liderem regionalnym był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej.

Konkurs był adresowany do uczniów gimnazjów, a jego celem było rozbudzenie zainteresowań zawodowych wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań techniczno – informatycznych, wyłanianie i wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań zawodowych, motywowanie szkół gimnazjalnych do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień zawodowych uczniów, podejmowanie przez szkoły różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności, propagowanie idei społeczeństwa wykorzystującego nowoczesne technologie oraz popularyzację e-learningowych form nauczania.

Sukces ubiegłorocznej edycji pilotażowej sprawił, że w tym roku zainteresowanie konkursem było jeszcze większe. W sumie uczestniczyło w nim około tysiąca uczniów z 30 gimnazjów, którzy rywalizowali w czterech obszarach: informatycznym, motoryzacyjnym, technicznym i po raz pierwszy - aranżacji przestrzeni. Gimnazjaliści zmagali się z zadaniami konkursowymi już od kilku miesięcy. W środę w ZSTI zwycięzcy etapu szkolnego reprezentujący 15 szkół regionu, w sumie 80 osób, wzięli udział w finale. Rywalizacja była zacięta, gdyż organizatorzy i sponsorzy: fundacja Humaneo i firma Toyota Kobos z Nowego Sącza ufundowali cenne nagrody: drukarki, dyski zewnętrzne, głośniki komputerowe, nawigacje i kamery samochodowe, tablety, telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, a nawet voucher na weekendowy wyjazd toyotą hybrydową.

W obszarze technicznym I miejsce zajęła Justyna Ślosarz, II Dominik Boczoń, III Łukasz Wielowski, w obszarze motoryzacyjnym zwyciężył Dominik Wątroba, II miejsce zajął Paweł Krok, a III Konrad Krzysztofiak, w obszarze informatycznym bezkonkurencyjny okazał się Szymon Karpęcki, II miejsce przypadło Kamilowi Żakowi, a III Dominikowi Żurkowi, natomiast arkana aranżacji przestrzeni najlepiej zna Izabela Stróżak, tuż za nią uplasował się Szymon Masłowski, a ostatnie miejsce na podium w tej kategorii zajęła Weronika Malec.

Tak, jak i w ubiegłym roku, organizatorzy postanowili także wyróżnić i nagrodzić najbardziej aktywne szkoły. W rankingu aktywności I miejsce zajął Zespół Placówek Oświatowych w Podobinie, gdzie powędrował tablet.