Sprzątali świat

Uczniowie kl. 1TB wraz z panią Elżbietą Sową – nauczycielem biologii i chemii włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”, której patronuje Powiatowe Centrum Ekologiczne Ostoja w Limanowej. Zbierali śmieci wzdłuż brzegu rzeki Mszanka. Efektem ich pracy jest kilka worków odpadów oraz znacznie czystsze otoczenie za budynkiem szkoły.

- To nie było jednorazowe działanie. Będziemy kontynuować „sprzątnie świata” , zgłosiła się już kolejna klasa, która chce podjąć wyzwanie. Tym razem ruszymy też w kierunku Mszanki, ale będziemy porządkować ścieżkę prowadzącą od placu, na którym znajduje się przystanek busów – zapowiada Elżbieta Sowa.

„Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Do Polski ideę „sprzątania świata” sprowadziła Mira Stanisławska - Meysztowicz, założycielka oraz Fundator Fundacji Nasza Ziemia.

Od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy – młodzież, dorośli, wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszają do lasów, na pobocza dróg, do parków i sprzątają. To taka wspólna lekcja ekologii.

Sprzątanie świata, to nie tylko akcje likwidacji dzikich wysypisk śmieci. "Sprzątaniom" towarzyszy cała gama innych działań: segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie” angażuje i integruje społeczności lokalne.